Marsz odbędzie się w ramach obchodów Narodowego Dnia Życia, który zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej „powinien być manifestacją solidarności społecznej, zachętą do wszelkich działań służących wsparciu i ochronie życia oraz okazją do narodowej refleksji nad odpowiedzialnością władz państwowych, społeczeństwa i opinii publicznej za ochronę i budowanie szacunku dla życia ludzkiego, szczególnie ludzi najmniejszych, najsłabszych i zdanych na pomoc innych”.
Uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta – Narodowego Dnia Życia – była odpowiedzią polskiego parlamentu na apel i prośbę Jana Pawła II, zawartą w encyklice „Evangelium Vitae”, aby „corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja”.
14 kwietnia 966 r., był kluczowym wydarzeniem w dziejach naszego narodu i państwa, dlatego zasługuje na upamiętnienie, to okazja do zadumy oraz „refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu”. W 2024 roku przypada 1058 rocznica Chrztu Polski Przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I w 996 r. jest tradycyjnie uważane za początek Państwa Polskiego. Chrzest księcia nie był jedynie wydarzeniem religijnym, włączył bowiem rodzące się państwo polskie w krąg polityczno-kulturowy Europy łacińskiej otwierając przed krajem nieznane wcześniej możliwości – wyjście z kryzysu i przyłączenie się do zupełnie nowej strefy kulturowej i cywilizacyjnej. Święto Chrztu Polski zostało ustanowione na mocy Ustawy z 22 lutego 2019 roku.
Narodowy Marsz Życia to manifestacja na rzecz życia i rodziny, wiary i wierności, ale także wolności i niepodległości, bez których te pierwsze będą zawsze zagrożone. To przede wszystkim akt afirmacji, ale także znak sprzeciwu. Afirmacja wartości, dziedzictwa i misji. Sprzeciw wobec radykalnej rewolucji skierowanej dziś przede wszystkim przeciw życiu i rodzinie oraz wobec niszczenia jedności w narodzie i dzielenia ludzi na lepszych i gorszych.
Ponieważ Marsz odbędzie się 14 kwietnia, w Narodowe Święto Chrztu Polski, zamanifestujemy także naszą wdzięczność i odpowiedzialność za dziedzictwo, teraźniejszość i przyszłość chrześcijańskiej Polski, która od ponad 1000 lat jest naszym domem i życiem. Idziemy pod hasłem NIECH ŻYJE POLSKA! Niech żyje w swoich rodzinach i dzieciach, niech żyje w narodzie, który jest rodziną rodzin, niech żyje w niepodległym państwie wśród suwerennych ojczyzn, niech żyje w kulturze, która rodzi się z wiary, nadziei i miłości.
Dziś, gdy wielu Polaków uznało, że naród porzucił sprawę cywilizacji życia i praw rodziny, czyli całe dziedzictwo świętego Jana Pawła II, konieczny jest nowy zryw odpowiedzialności. Waży się społeczna i duchowa przyszłość Ojczyzny. Nikt z nas nie powinien więc stać z boku z opuszczonymi rękoma. Niech nas zobaczą! Niech Narodowy Marsz Życia
Marsz będzie miał charakter ogólnopolski. Chcielibyśmy, aby włączyły się w jego przeprowadzenie i przygotowanie wszystkie środowiska, którym na sercu leżą sprawy rodziny oraz życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.
W tym roku Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Arcybiskup Stanisław Gądecki w imieniu konferencji objął marsz swoim patronatem. (w załączniku)